Étkezés

A kutyák legfőképpen húsevők, a macskák kimondottan azok.

Ha a házi kedvencek kizárólag hússal vannak etetve vitamin és ásványi anyag kiegészítés nélkül, akkor a sejtek hiányt szenvednek, csontjai puhává válnak, fogai tönkremennek, a kalcium, jód, A-vitamin és B1-vitamin hiánya, valamint a foszfor és kalcium nem megfelelő aránya miatt az állat el is pusztulhat.

A vadon élő macskák és kutyák sem csak színhúst esznek, hanem a kalciumban gazdag csontot, a belsőségeket és a beleket is, a bennük lévő növényi részekkel együtt.

FONTOS:
Az állatok a nyers hústól sokféle betegséget, fertőzést szedhetnek össze. A hosszú csöves csontok sérüléseket okozhatnak az emésztőrendszerben, a csülök és ujj csontok pedig bélelzáródást.

Étkezésről

Házi kedvencünk táplálásának, étrendjének összeállításánál van néhány javaslat, melyet nem egyszerű betartani, ám nagyon érdemes.

Étkezésről

1. Rendszeresség

A gazdi és a kedvenc szempontjából is jó, ha mindig azonos időpontban van etetés-evés. Ezeken túl ne legyenek az asztalnál „leeső” falatkák, amivel túl azon, hogy nem a neki megfelelő ételt kapja, megerősödik a kutyában az, hogy érdemes koldulni, amikor az emberek esznek. Ami pillanatnyilag aranyosnak tűnik, később idegesítő szokássá lesz.

FONTOS:
Az ideális étkezés kölyöknek naponta háromszor, növendéknek kétszer, felnőtt állatnak egyszer.

2. Megfelelő mennyiség

Ha túl keveset eszik, lefogy és/vagy hiányt szenved bizonyos tápanyagokban, ha túl sokat, akkor elhízik, ami mozgásszervi-, keringési- és/vagy keringési betegség kialakulását is okozhatja.

FONTOS:
Javasolt a csomagoláson feltüntetett adagolási útmutatás betartása.

Étkezésről
Étkezésről

3. Megfelelő minőség és összetétel

Legyen az száraztáp, vagy nedves eledel, vagy akár saját készítésű étel, figyelni kell az összetevőkre. A családnak készített egészséges házi kosztból sok minden felhasználható, ami ebben a rohanó világban időtakarékosság szempontjából is lényeges lehet.

FONTOS:
Az étel legyen szobahőmérsékletű, viszont ne legyen csípős, túl fűszeres, borsos, és sós, mert emésztési zavarokat okozhatnak.

A kutyák kimondottan szeretik az ízeket, ezért érdemes változatosan, minél több zöldfűszert etetni velük, melyek nagyrésze gyógynövény, így védelmet is adnak nekik. A teljesség igénye nélkül, például kiváló az oregánó étvágykeltő, a rozmaring idegrendszert erősítő és emésztést serkentő hatása, a paradicsom bármilyen főtt változata (nyersen általában nem eszik meg) a daganatok megelőzésében játszik szerepet, az olívaolaj segíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, telítetlen zsírsavai pedig megvédik négylábú barátaink érrendszerét, széppé varázsolják a bundájukat.

A gabonák, a tészta és a rizs gazdag szénhidrát források, lényeges tápanyagok.

A zöldség és gyümölcs vitamin és rostforrás, mindkettő főzve jobban emészthető. A rostok segítik a kutya emésztését, ugyanakkor a kutyák rövid emésztőrendszere, nem tolerálja a túl nagy mennyiségű rostos ételt. Fogyókúráztatás esetén a nyers zöldség, gyümölcs ideálisabb, ami reszelve vagy turmixolva hatékonyabb.

A nyers tojás meggátolja a biotin – H-vitamin – felszívódását, pedig az fontos a zsíranyagcserében, szénhidrát felhasználásban, a kutya bundájának, karmainak egészségesen tartásában. A túl sok nyers tojás akár bőrgyulladáshoz, szőrhulláshoz, növekedési problémákhoz vezethet.

A hal gazdag fehérjetartalma miatt fontos része a kutya étkezésének, de csak főtt vagy sült formában, a nyers hal ugyanis vitaminhiányt okozhat.

A kutyák, ki tudja miért, kedvelik az élesztős dolgokat. Az élesztőben B-vitamin van, amely segít leküzdeni a stressz hatásait, táplálja a bőrt. Lehet, hogy ezért?

A tej hasmenést okozhat egyes állatoknál, így a vemhes és szoptató szukáknak, valamint a növekvő kölyökkutyáknak a megszokottnál több kalciumbevitelt szükség esetén inkább kutyáknak készült tejpótló tápszer adásával kell megoldani.

FONTOS:
Kifejezetten ártalmas ételek kutyáknak: étcsokoládé, kockacukor, magas cukortartalmú gyümölcsök (szőlő, dinnye, banán…), xylit tartalmú diétás termékek. A macskák ezeket általában meg sem eszik.

4. Megfelelő folyadékbevitel

A szobahőmérsékletű víz a megfelelő folyadékpótló, ami nem helyettesíthető tejjel, mert az inkább táplálék. A kint tartott állatoknál télen a jégmentesítésre kell figyelni, nyáron a túl forró víz cseréjére.

5. Diéta

Számtalan szervrendszeri betegség kezelésére gyógytápok állnak rendelkezésre. Kedvencünk hasmenés, hányás vagy viszketés esetén allergiás lehet valamelyik táplálékra. Ez kideríthető, ha néhány napig nem kap egy-egy ételféleségből. Mindig csak egyfélét vonunk el, hogy kiderüljön, mi allergizál.

Étkezésről

Védőoltások

A védőoltásokat kutyáknál 6-7 hetes, macskáknál 9 hetes korban célszerű elkezdeni. Az oltási program tervezésénél a faji különbségeken kívül a fajták közötti különbségeket is figyelembe kell venni, azaz egyénre kell szabni..

Állatorvosi Szolgáltatások

Állatútlevél kiállítás
Sebészeti ellátások
Fogászati kezelések
Mikrochip beültetés
Szűrő vizsgálatok
Állatorvosi szaktanácsadás

Állat útlevél kiállítás

Háziállatunk külföldre történő utaztatásához elengedhetetlen egy állatútlevél beszerzése, melynek feltétele a mikrochip megléte és érvényes veszettség elleni oltás. Külföldre utazás előtt érdemes utánajárni a kisállatok beléptetésére vonatkozó jogszabályoknak, hiszen ezek országtól függően változhatnak..

tovább+

Sebészeti ellátások, műtétek

Az állatorvosi tevékenység fontos része az ortopédiai és traumatológiai sebészeti ellátás. A sebészet szabályai az orvoslásban és az állatorvoslásban szinte azonosak. Rendelői kezelésre nem kell időpontot kérni, azonban ajánlott 4 óra előtt vagy 5 óra után érkezni, mert a köztes időben műtéteket végezhetek.

tovább+

Fogászati kezelések

A jelenlegi tapasztalatok szerint a kutyák és macskák szájüregi megbetegedései a leggyakoribb állatorvosi problémák közé tartoznak napjainkban. A legelterjedtebb fogászati probléma a fogkőképződés és a fogínygyulladás. Kutyák és macskák fogászati problémáik megelőzése: ahhoz ,hogy a kisállatok fogai erősek és egészségesek legyenek, rendszeres odafigyelést és fogászati ellenőrzést kíván.

tovább+

Mikrochip beültetés

2013. január 1-től kötelezővé vált minden 4 hónaposnál idősebb kutya mikrochip általi egyedi megjelölése! A microchip beültetés lényege az állatok regisztrációja mely nem jár fájdalommal így, érzéstelenítés alkalmazása nem szükséges. Kutyák részére kötelező, de macskáknak is kifejezetten ajánljuk..

tovább+

Szűrővizsgálatok

Szűrővizsgálattal megelőzhető betegségek, évente, főként idősebb állatoknál mozgási, keringési és kiválasztó szervrendszerek, Emellett az ivartalanítás is jó pár évvel megnövelheti az élettartamot. Ultrahangos vizsgálat, Endoszkópos vizsgálat, diszplázia szűrés stb.

tovább+

Állatorvosi szaktanácsadás

A Gazdik szeretnének minél többet megtudni kedvenceikről, az állatbetegségekről, a tünetekről, a gyógykezelési lehetőségekről. Kérdése van a napi gondozással és tartással kapcsolatosan? Esetleg betegségeket tapasztal kis kedvencénél? Szeretne többet tudni a betegségek megjelenéséről és azok kezelési módjáról?

tovább+